loading

Síla přítomnosti

Jaký je smysl života?

Žít.

Život můžeme žít pouze v přítomnosti. K minulosti se můžeme vracet v myšlenkách, o budoucnosti můžeme snít. Žít však můžeme pouze teď.

Být přítomný, být v plné pozornosti, vnímat – zdá se to tak jednoduché.  Jako děti jsme to zvládali skvěle. Postupně, jak se náš mozek procvičoval v myšlení, jsme se „naučili“ nepřítomnosti.

Je příjemné se občas zasnít a tzv. vypnout. Děláte-li to vědomě, je to v pořádku. Jste-li však „nepřítomni“, když si situace vyžaduje vaši plnou pozornost, riskujete svůj život, riskujete, že vám život proteče mezi prsty. Riskujete, že vaše vztahy budou placaté. A přijdete o mnoho úžasných okamžiků, které se již nikdy nebudou opakovat.

Když pracuji, jsem v plné pozornosti a vnímám všechny signály, které vy, vaše tělo vysíláte. Podle toho pak mohu na vás reagovat a odhalit to, co je potřeba. Bez plné pozornosti to není možné.

Pozornost a vnímání je potřeba trénovat. Nepřichází samo.

Pozornost je od slova pozorovat, nesoudím - pozoruji.  Trénovat svoji pozornost můžete kdykoliv a kdekoliv. Spolu s ní můžete trénovat i paměť. Cvičit můžete třeba na propisce. Dvě minuty ji pozorujte, pak ji zakryjte a co nejpodrobněji ji popište. Pak si svůj popis zkontrolujte. Čeho jste si nevšimli, co jste si vymysleli?

Vnímáme všemi smysly. To co se potřebujeme naučit, je více si vjemy uvědomovat. Vnímání je základem pro naše jednání. Čím víc vjemů si uvědomujeme, tím lepší bude naše rozhodování a naše jednání bude v souladu se skutečností a tím méně zažijeme nepříjemných překvapení. Čím míň vjemů si uvědomujeme, tím víc jednáme bezhlavě a někdy je to jak „ruská ruleta“.

Jak trénovat? Vyhraďte si určitý čas, vyberte si jeden ze smyslů a soustřeďte se jen na vjemy, které získáváte tímto smyslem. Třeba čich. Vědomě očichávejte – rozmanitost vůní i pachů je fantastická!

Zbystřete si smysly.  Zpestříte si svůj život.

iconAnam Čara
Libuše Rychterová
26727 Podbrdy 71
 
IČO 186 42 306
S přítelem duše
můžeme být sami sebou.